top of page

BPH için onlarca ameliyat yönteminden biri olan ve FDA onaylı Rezum tedavisi - Su buharı tedavisi olarak bilinir.

Prostat büyümesi olarak da bilinen iyi huylu prostat hiperplazisi (BPH), sık idrara çıkma, idrar aciliyeti ve zayıf idrar akışı dahil olmak üzere erkeklerde böbrek yetmezliğine, böbrek kreatinin değerinde yükselme gibi hayatı tehtit eden şikayetlere yol açabilir.

Rezum, prostat bezine steril su buharı (buhar) vererek çalışır. Terapi sadece prostata yöneliktir çünkü buhar, doğal kolajen bariyerleri veya prostat kapsülünün kendisiyle karşılaşana kadar yalnızca hücreler arasında dolaşacaktır.

İlaçlar ve diğer cerrahi olmayan tedaviler BPH semptomlarını etkili bir şekilde azaltamadığında diğer cerrahi yöntemlerin riskleri göz önüne alınarak tercih edildiğinde, hastanın yaşam kalitesinde önemli bir fark yaratabilir. Prosedürü yaptırdıktan sonra, hastalarının yüzde 90'ından fazlası ilaçları bırakabilmektedir.

Rezum İşlemi Nasıl Yapılır?

 

Eğer lokal anestezi ile yapılacaksa işlem günü açlık önerilmez. Prosedürün kendisi hızlı ve basittir, yalnızca bir ila iki saatlik bir doktor ziyareti gerektirir. Prostatın büyüklüğüne bağlı olarak prosedür, her biri dokuz saniye  süren  iki ila yedi enjeksiyondan oluşur. Bu buhar hücreler arasında dağılır, ardından soğur, ısıyı serbest bırakır ve prostat hücrelerini nazikçe bozar. İşlem sonrası prostat küçülmeye başlayacaktır. İstenen küçülme sağlanana kadar iki ila beş gün kalacak bir kateter yerleştirilir.

İdrar torbası yani Kateter bacak üzerinde kalan ve pantolonla örtülü bir torbaya bağlanır.

Genellikle  hastalar altı hafta sonra ilaçları bırakmaya başlar. Rezum prosedüründen ereksiyonlar etkilenmez. Meni boşalamama şikayeti çok nadiren ortalama yüzde bir ila iki şansızlık vardır. Bu istenmeyen durum HoLEP, BipoLEP ve diğer standart TUR yönteminde neredeyse %80nin üzerindedir.

Mayo Clinic cerrahi tecrübesini buradan izleyebilirsiniz

https://www.youtube.com/watch?v=VOFLmU-f2a0

bottom of page