top of page

da Vinci® Robotik - dünyanın ilk ve tek robotik cerrahi sistemidir..

da Vinci® Robotik Cerrahi Tanıyın,

da Vinci® Robotik Cerrahi Sistemi ilk olarak uzaydaki astronotların sağlık hizmetine ihtiyaç duymaları halinde kullanılmak üzere NASA tarafından geliştirildi. Böylece astronotlar, dünyada bulunan cerrah konsolu kullanılarak uzaktan ameliyat edilebileceklerdi. da Vinci® Robotik Cerrahi Sistemi NASA Araştırma Merkezi’nde çalışan araştırmacılar, sanal gerçeklik sistemi üzerine bilimsel araştırmalar yapan mühendisler ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Stanford Üniversitesi Araştırma Merkezi’nde çalışan robot teknolojisi uzmanları tarafından geliştirildi.

 

2000 yılında Amerika Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onayıyla ilk olarak kardiyovasküler cerrahide, sonra da yaygın olarak üroloji, genel cerrahi ve jinekolojide kullanılmaya başlandı.Bugüne kadar dünyada 3.000’e yakın da Vinci® Robotik Cerrahi Sistemi ile 1.5 milyondan fazla cerrahi prosedür başarı ile gerçekleştirildi.da Vinci® ile gerçekleştirilen cerrahi işlemler, “robot yardımlı laparoskopik cerrahi” olarak tanımlanmaktadır. Söz konusu prosedür, yaygın olarak bilinen “açık ameliyat” ve “laparoskopik ameliyat”ın yanı sıra başarılı bir yöntem olarak kabul görmektedir.

 

Günümüzde da Vinci® Robotik Cerrahi Sistemi sayesinde cerrahlar hastaya küçük deliklerden müdahale ederek önemli ameliyatları gerçekleştirebiliyorlar. Tıp teknolojilerinin gelişmesi ile insanlığın elde ettiği bu olanak, cerraha ve hastaya büyük konfor ve kolaylık sağlıyor.

http://robotikcerrahiyitaniyin.com/robotik-cerrahi-nedir.html. 

 

bottom of page