top of page

Rejeneratif tıp nedir - kemik iliği ve yağ dokusu kaynaklı mezenkimal kök hücreleri nedir? 

Rejeneratif tıp, genellikle kök hücre tedavileri yoluyla hastalıklı dokuların yerine geçecek ve bu dokuları onaracak yeni, canlı dokuların geliştirilme işlemidir. Ürolojide başta sertleşme sorunu ve kısırlık alanında yeni umut haline gelmiştir.

Rejeneratif tıpta iyileştirilemeyen organ veya dokuların, kendi kendilerini iyileştirebilmesi için uyarılır ya da vücut dışında manipüle edilir.

 

Kök hücrenin son yıllarda doğrudan kullanımı, kültüre edilerek kullanımı ve santrifüj edilerek kullanımı yaygındır. Kök hücre ürünleri

göbek bağı kaynaklı, sinoviyum kaynaklı , yağ doku kaynaklı zenginleştirilmiş vasküler fraksiyon, kemik iliği kaynaklı zenginleştirilmiş vasküler fraksiyon halinde kullanılmaktadır.

Rejeneratif tıpın en önemli avantajı yalnızca vücudun ihtiyacı olan bölgelere tedavi uygulanabiliyor olması diğer yerlere zarar verilmemesidir.

Kalıcı tedavisi şimdilik mümkün olmayan sertleşme probleminde artık tedavi edilebilir olacağına dair büyük umutlar ve beklentiler vardır.

Kemik iliği kaynaklı hücreler daha ziyade leğen kemiğinden alınan örneklerde mevcuttur. Diz çevresinden de örnek alınabilmektedir.

Sertleşme probleminde kök hücre tedavisi investigation çalışma aşamasındadır ve taze uygulamalar etik kurul, kültür uygulamaları özel izinler ve gerekli kurumlara bildirimle yapılmaktadır.

Erectile Dysfunction: AUA Guideline (2018)

Published 2018

The purpose of this guideline is to provide a clinical strategy for the diagnosis and treatment of erectile dysfunction (ED).

-For men with ED, low-intensity extracorporeal shock wave therapy (ESWT) should be considered investigational. (Conditional Recommendation; Evidence Level: Grade C)

-For men with ED, intracavernosal stem cell therapy should be considered investigational: (Conditional Recommendation; Evidence Level: Grade C)

-For men with ED, platelet-rich plasma (PRP) therapy should be considered experimental. (Expert Opinion)

Stem Cells (Kök hücre) medikal yayınlar ve akedemik bildiriler doğrultusunda güncellenen sağlık sitesidir. Klinik çalışma-Meta analizler esas alınarak düzenlenmiş tıp metinlerinin hastanın anlayabileceği şekilde sunumu amaçlanmıştır.
Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir. Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz. Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları kabul etmiş sayılırlar.

bottom of page