top of page
perkütan taş ameliyatı

Böbrek Taşına Yaklaşım.

 

Avrupa Üroloji Klavuzu'na göre Perkütan taş tedavisi

 

Perkütan taş ameliyatı büyük taşların böbreğinizden doğrudan çıkarıldığı bir cerrahidir. Avantajı, tek operasyonda çok büyük taşların bile çıkarılabilmesidir. Bu işlem genel anestezi altında gerçekleştirilir. Diğer taş tedavisi yöntemlerine göre daha zordur. En sık görülen istenmeyen yan etki kanama ve yüksek ateştir.

Perkütan yaptırmayı ne zaman düşünmeliyim?

 

Taşınız çok büyük (2cm’den büyük) olduğunda ve henüz üretere geçmediğinde Perkütan düşünülmelidir. Doktorunuz Perkütanı aşağıdaki durumlarda da tedavi seçeneği olarak size sunabilir:

Birden fazla taşınız varsa

Taşınız çok sertse

Perkütan yapılması ne zaman önerilmez?

Perkütan güvenli ve etkili bir işlemdir ancak taşa doğrudan ciltten ulaşıldığı için bazı kontrendikasyonları vardır. Kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız işlem öncesinde bunları kullanmayı bırakmanız gerekir. Ancak, özel durumuzu doktorunuzla konuşmanız çok önemlidir. Ayrıca, gebeyseniz veya böbreğe girişi engelleyen bir fiziksel durumunuz varsa Perkütan önerilmez.

.

Bilmeniz gerekenler //

Perkütan öncesi nasıl hazırlanmalıyım?

Ameliyata nasıl bir hazırlık yapacağınızı doktorunuz size anlatacaktır. Genel anesteziye hazırlık açısından operasyondan önceki 6-8 saat içinde yemek, içmek, sigara kullanmak yasaktır.

 

Günlük olağan faaliyetlerime dönmem ne kadar zaman alır?

PNL sonrasında birkaç gün hastanede kalırsınız. Perkütan nefrostomi tüpünüz varsa doktor veya hemşire tarafından tüpünüz çıkarıldıktan sonra taburcu edilirsiniz. İlk birkaç gün idrarınız biraz kanlı olabilir. Operasyondan sonraki ilk iki hafta fiziki egzersiz yapmayınız. 

 

Perkütan taş tedavisi nasıl yapılır?

 

Perkütan, genel anestezi altında gerçekleştirilir. Siz genel anestezi altındayken, doktorunuz böbreğe ciltten bir iğne ile delik açar. Bu delik nefroskopun girebileceği kadar genişletilir. Taşın boyutuna göre ya tam parça halinde çıkarılır ya da önce küçük parçalara ayrılır. Taşların parçacıklara ayrılması işlemi lazer, ultrason veya pnömotik (havalı çekiç gibi çalışır) taş kırma makineleri ile yapılır. Bu noktada bütün taş parçacıkları dışarı alınır. Bazen idrarın böbrekten çıkmasını sağlamak amacıyla JJ-stenti  veya perkütan nefrostomi tüpü yerleştirilir.

Robotik Laparoskopik Cerrahi!
Testimonials

 

“Dr. Tuncay Taş gibi bir hekimle çalıştığınız için Tuncay Bey nezbinde tüm doktorlarımızı kutluyorum. Benim babam Ali Sevinç 86 yaşında Tuncay bey ve ekibi sayesinde çok iyi sağlıkla yaşamına devam ediyor. Allah doktorlarımızın ellerine beyinlerine sağlık versin diyerek tümüne mutlu yaşam diliyorum.”

 

Rahime Sevinç

 

“Dr Tuncay beye mikrocehhahi varikosel ameliyatı oldum, hastanenizden son derece memnunum özellikle ilgi güleryüzü ve hekimliği mükemmel olan Sayın Dr Tuncay Taş beye teşekkür ederim.”

 

Orhan Murathan Aytemür

bottom of page