top of page

BipolEP kapalı ameliyat - 80 gr. Üzerindeki prostatlarda açık prostat ameliyatı yerine uygulanır.

Transüretral Bipolar Prostat Enükleasyonu (BipoLEP)

BipoLEP orta ila şiddetli prostat büyümesi tedavisinde etkili bir minimal invaziv seçenektir. Teknolojinin ilerlemesi ile açık prostat ameliyatının avantajlarını da sağlayan ameliyat prosedürüdür. 
Prostat içindeki iyi huylu adenomlar rezektoskopun ucu kullanılarak çıkartılır. BipoLEP açık, robotik ya da laparoskopiye nazaran operatif güvenlik sağlar. 

BipoLEP sırasında normal salin irrigasyonu ile bipolar endoskopik alet kullanır.  TURP ameliyatının çok nadirde olsa ölümcül olaabilen Transüretral rezeksiyon sendromu (TUR sendromu) riskini ortadan kaldırır. 
Diğer avantajları Prostatın tamamen temizlenmesi ve daha az enerji / voltaj kullanılmıdır.

 

Ameliyat prosedürü
Bu operasyon bir rezektoskop ile üretra yoluyla gerçekleştirilir. Hiçbir insizyon yapılmaz ve operasyon genel anestezi veya spinal anestezi altında yapılır. Operasyon sırasında, prostatın enükleasyonuna iyi bir görünüm sağlamak için prostat yatağının ve mesanenin sürekli sulanması gerekir. Prostatın tüm adenomları enüklite edilir ve enükleasyon adenomlarının rezeksiyonu veya morsellasyon ile çıkarılır. Mesaneyi boşaltmak ve sulamak için üretra mesaneye bir kateter geçirilecektir.

 

Ameliyat Öncesi Bakım
Hastalar Ameliyathaneye gitmeden önce kan ve idrar testleri, göğüs röntgeni ve bir elektrokardiyogram (EKG) içeren sağlık taramasından geçer. Riskli hastalarda bu tarama detaylandırılır. Alınan tüm ilaçların kontrol edilmesi gerekir. Kan sulandırıcı ve aspirin gibi bazı ilaçların ameliyattan önce kesilmesi gerekebilir.

 

HoLEP hakkında bilgi için sayfayı ziyaret edin !
 

bottom of page