top of page
thumb.jpeg

Böbrek kisti nedir ?

Böbrek kisti hakkında.

 

Böbrekte hücrelerin anormal şekilde oluk yapması ve bu oluğun zamanla sıvı ile dolup, şişip kist halini alması olarak tanımlanır. Kistler zararsız olabileceği gibi 60’dan fazla çeşit hastalığa bağlı olarak da gelişebilir (detaylı bilgi için hekiminize başvurun). Böbrek kistleri kanserle ve böbrek yetmezliği ile yakın ilişkisi olabileceği için yakın takip önerilen hastalık grubundandır. Genetik ya da genetik olmayan nedenlere bağlı olarak, değişik hastalıklarla birlikte ya da tek başına, çocuk ya da erişkinlerde görülebilir. Kistler tek ya da çoklu olabilir, her kistin kitle olarak ele alınıp ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekir.

 

Muayenede böbrek içerisindeki yeri, şekli, boyutu ve yapısı ile tam bir değerlendirme sağlaması gerekir. Tanısal testler nelerdir? Ultrason ve Bilgisayarlı tomografi tanıda ilk başvurulan tetkiklerdir. Böbrek kisti olan hastada: kistin, böbrek kanseri lezyonlardan ayırıcı tanısının yapılması, diğer organları da etkileyen, sistemik bazı hastalıklarla birlikte görülen, böbrek yetersizliğine yol açabilen durumlarla olan ilgisinin araştırılması gereklidir.

 

Çoklu kistler böbrek yetmezliğine yol açabilir. Çoklu böbrek kisti (polikistik) hastalığı, 30 yaşın altında, bir ya da iki böbrekte en az iki kist görülmesi; 30-59 yaş arasında, her iki böbrekte en az iki kist görülmesi; 60 yaş üstünde, her iki böbrekte 4 ya da daha fazla kistin ultrason ile görülmesi tanı için yeterlidir. Klinik olarak tamamen önemsiz olabilir ya da böbrek yetersizliğine yol açabilir.

 

Tedavisi Nedir?

Tedavi sıkı kontrol ve cerrahidir. Medikal tedavi ile kistlerin küçülmesi mümkün olmamaktadır. Böbrek kisti bitkisel tedavi, şifalı bitkilerle tedavisi yalandır. Bu ilaçları kullananların gerçek tedavi için geç kaldığını unutmayın. Bu ürünleri kullananlarda ciddi sağlık sorunları görüldüğünü, ölümcül olabilen yasaklanmış içeriklerin yer aldığını unutmayın. Sözde ilaç adı altında satılan bu ürünlerden zararsız olanlarının içerisinde bulunan maddeleri pazardan veya aktardan daha ucuza bulabilirsiniz. Bu ürünlerin bazılarına Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı (bakanlık onayı dedikleri budur) tarafından onay verilmektedir. Çoğunun ise onay verilmediği halde onaylı olduğu söylenmektedir. Bu ürünlere Sağlık Bakanlığı’ndan kesinlikle onay verilmediğini unutmayın..

Robotik Laparoskopik Cerrahi!
bottom of page