top of page

Prostat Kanseri - gelişme riskini artıran faktörlerden en önemlisi yaştır.

“Prostat kanseri tedavi başarısı ve önemi artan bir hastalıktır. Prostat kanseri, tüm Dünya'da en sık teşhis konulan 5. kanser türüdür. ”

Prostat Kanserinin Sebebi

 

Prostat kanserinin sebebi bilinmemektedir, ama yaşınız ne kadar ilerlerse prostat kanserine yakalanma riskiniz de o kadar artar. Yakın ailenizden prostat kanserine yakalanan erkek sayısı fazla ise, sizinde hastalığa yakalanma riskiniz yüksektir.Bulaşıcı değildir, insandan insana geçmez. Prostat kanseri gelişme riskini artıran faktörlerden en önemlisi yaştır. Prostat kanserinin en önemli risk faktörüdür. 45 yaş altında nadir görülür. Yaşlandıkça risk artar.

 

Aile öyküsü de prostat kanseri gelişme riskinde etkilidir. Erkek kardeşinde prostat kanseri olanlarda risk artar. Irkın prostat kanserinde önemli olduğu bilinmektedir. Afrikalı Amerikalılarda beyazlardan daha yaygındır. Daha önceki biyopsilerinde yüksek dereceli prostatik intraepitelyal neoplazisi olan hücreleri olanlarda prostat kanser riski artmıştır. Bu hücreler mikroskop altında anormal olarak görülürler. Hayvansal yağdan zengin ve et içeren gıdalarla beslenmenin bazı çalışmalarda prostat kanser riskini artırdığı gösterilmiştir.

BEN BİR PROSTAT KANSERİ HASTASIYIM
Avrupa'da erkek populasyonunda  akciğer kanserinden sonra ikinci sıklıkda görülen kanserdir.  Türkiye de erkeklerde görülen en sık ürogenital sistem kanseridir.  
  • Kandaki PSA diğerinize göre yapılan prostat biyopsinizin neticesi prostat kanseri gelmişse sizi doktorlarınızla ortak belirleyeceğiniz bir süreç beklemektedir.  Öncelikle prostat kanserinin evresi tedavinizi belirleyecektir.

bottom of page