top of page

Prostat salgısının önemi  - kadın vaginasının asidik ortamında spermlerin tahrip olmasını önler.

Prostat nedir?

 

Prostat bezi erkeğin üreme sisteminin önemli bir parçasıdır. Mesanenin altında, rektumun (makat) önünde yerleşmiş ceviz (18gr) büyüklüğünde bir bezdir. Üzerinde sertleşmeyi sağlayan sinirler geçmektedir. Prostatın tam merkezinde üretra denilen mesaneden idrarı boşaltmaya yarayan kanal bulunur. Ejekülasyon (cinsel boşalma) sırasında prostatı çevreleyen kaslar seminal sıvıyı (meni) üretraya doldurur. Seminal sıvı üretra boyunca penis ucuna kadar gelerek buradan dışarıya akar.

 

Prostat yaşam için şart değil, ama üreme için önemlidir. PSA, prostat bezinde üretilen ve kanda da bulunan bir proteindir. Bu test vücutta prostata özgü antijen düzeylerini ölçer. Semen(meni) sıvısının, % 30’u prostat salgısıdır.

 

Prostat salgısı

– pH: 7.5 (Alkali)

– Semene süt görünümünü verir.

– Salgıladığı enzimlerle semen sıvısını önce yogunlaşır, daha sonra ise yoğunlaşmanın erimesini sağlar.

 

Prostat salgısının üremede önemi nedir?

Kadın vaginası asidiktir. Spermlerin bu asidik ortamda tahrip olmasını, ortamı alkali hale getirerek önler. Semeni önce pıhtılaştırarak, koitus sonrasında kadın üreme sisteminde tutunmasını sağlar.Ancak bu esnada spermlerin hareketi kısıtlıdır. Daha sonra ise pıhtılaşmanın erimesini sağlayarak spermlere hareketlilik kazandırır. 

“Prostat bezi büyümesi de denilen iyi huylu prostat hiperplazisi (BPH), erkeklerde yaşlandıkça yaygın görülen bir durumdur. Genişlemiş bir prostat bezi idrarın mesaneden çıkışını bloke ederek rahatsız edici idrar semptomlarına neden olabilir. Aynı zamanda mesane veya böbrek problemlerine de neden olabilir.”

bottom of page