Varikosel - mikrocerrahi ile spermatik ven ligasyonu adı verilen bir operasyonla genişleme gösteren damarlar bağlanır.

Operasyon tekniği ve tedavi nedir?

Cerrahi Prosedürler -

MİKROCERRAHİ, LAPAROSKOPİ VE EMBOLİZASYON YAKLAŞIMIDIR

 

Varikoselin bugün için tedavisi cerrahidir. Mikrocerrahi ile spermatik ven ligasyonu adı verilen bir operasyonla genişleme gösteren damarlar bağlanır. Bu operasyon endoskopik olarak yapılabileceği gibi radyolojik embolizasyon (radyolojik kontrol altında genişleyen damarı tıkayan bir madde enjekte edilmesi) teknikleri de kullanılabilir. Tekniklerin birbirleriyle karşılaştırmalı çalışmaları olmadığından hangisinin daha üstün olduğu konusunda kesin bir görüş birliği yok.

Operasyon tekniğinde genelde subinguinal mikrocerrahi yaklaşım seçilir.

Genel ya da lokal anestezi altında yapılabilir. 3-4cm'lik kesi yapılır, Sperm kanalı, arter ve lenfatik kanallarda yaralanma riski daha azdır. Komplikasyonlardan testiste küçülme, azoospermi, hidrosel oluşumu daha düşük risktedir. Cerrahi işlem 45 dakika sürer günü birlik cerrahi olarak yapılır.Operasyona karar vermeden önce, uzun vadeli beklentileri ve tüm potansiyel riskleri  konusunda doktorunuzla konuşmalısınız.  Operasyon sonrası herhangi bir komplikasyon yoksa aynı gün taburcu olursunuz. Bir hafta sonra dikişleriniz alınır artık iş ve egzersiz hayatınıza dönebilirsiniz. Ameliyat sonrası mayo altı kısımda küçük yara izi kalır.

Varikosel ameliyatının başarı şansı nedir ?

Varikosel ameliyatından sonra sperm değerlerinde düzelme ve gebelik şansında yükselme olduğu bilinmektedir. Yapılan çalışmalarda varikosel ameliyatı olanların %50-80'inde spermlerinde düzelme görülürken, %20–69 arasında gebelik bildirilmektedir.

Doktorunuz ile takip kontrol planınızı konuşmalı, eşinizle gerekli psikiyatrik desteği almaktan çekinmemelisiniz.Operasyon sonrası en sık memnuniyetsizlik nedenleri ağrını geçmemesi, kısırlığın geçmemesi nedenlidir.Sorunlarınız ve sağlıklı cinsel yaşam hakkında sorularınız için doktorunuzdan çekinmeden randevu talebinde bulununuz…

Varikosel ameliyatının başarısı nedir?

Devamını oku

 

YASAL UYARI : 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca tüm haklarımız saklıdır. Sitemizde yayınlanan tüm içerikler , alıntı yapılan sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir. Bu kurala uymayanlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.