top of page

Varikosel - mikrocerrahi ile spermatik ven ligasyonu adı verilen bir operasyonla genişleme gösteren damarlar bağlanır.

Varikosel mikrocerrahi.jpg

Operasyon tekniği ve tedavi nedir?

MikroCerrahi

 

Varikoselin bugün için tedavisi cerrahidir. Mikrocerrahi ile spermatik ven ligasyonu adı verilen bir operasyonla genişleme gösteren damarlar bağlanır. Bu operasyon endoskopik olarak yapılabileceği gibi radyolojik embolizasyon (radyolojik kontrol altında genişleyen damarı tıkayan bir madde enjekte edilmesi) teknikleri de kullanılabilir. Tekniklerin birbirleriyle karşılaştırmalı çalışmaları olmadığından hangisinin daha üstün olduğu konusunda kesin bir görüş birliği yok.

Operasyon tekniğinde genelde subinguinal mikrocerrahi yaklaşım seçilir.

Genel ya da lokal anestezi altında yapılabilir. 2-3 cm'lik kesi yapılır, Sperm kanalı, arter ve lenfatik kanallarda yaralanma riski daha azdır. Komplikasyonlardan testiste küçülme, azoospermi, hidrosel oluşumu daha düşük risktedir. Cerrahi işlem 45 dakika sürer günü birlik cerrahi olarak yapılır.Operasyona karar vermeden önce, uzun vadeli beklentileri ve tüm potansiyel riskleri  konusunda doktorunuzla konuşmalısınız.  Operasyon sonrası herhangi bir komplikasyon yoksa aynı gün taburcu olursunuz. Bir hafta sonra dikişleriniz alınır artık iş ve egzersiz hayatınıza dönebilirsiniz. Ameliyat sonrası mayo altı kısımda küçük yara izi kalır.

Varikosel ameliyatının başarı şansı nedir ?

Varikosel ameliyatından sonra sperm değerlerinde düzelme ve gebelik şansında yükselme olduğu bilinmektedir. Yapılan çalışmalarda varikosel ameliyatı olanların %50-80'inde spermlerinde düzelme görülürken, %20–69 arasında gebelik bildirilmektedir.

Doktorunuz ile takip kontrol planınızı konuşmalı, eşinizle gerekli psikiyatrik desteği almaktan çekinmemelisiniz.Operasyon sonrası en sık memnuniyetsizlik nedenleri ağrını geçmemesi, kısırlığın geçmemesi nedenlidir.Sorunlarınız ve sağlıklı cinsel yaşam hakkında sorularınız için doktorunuzdan çekinmeden randevu talebinde bulununuz…

  • Instagram Varikosel

Dr Tas MikroCerrahi Varikosel Teknik

Varikoselin tanısında fizik muayene, Doppler steteskopu, termografi, skrotal ultrasonografi, renkli Doppler ultrasonografi, sintigrafi ve venografi gibi yöntemler uygulanmasına rağmen, fizik muayene en değerli yöntemdir. Güncel görüş varikoselin tanısında fizik muayenenin yeterli olduğu ve tanı için ek görüntüleme yöntemlerine gerek olmadığı şeklindedir3 . Ancak, fizik muayeneyi güçleştiren durumların varlığında renkli Doppler ultrasonografi gerekli olabilir. Varikoselli infertil her olguda rutin endokrin ve genetik testlere gerek yoktur.

Varikosel belirtileri nelerdir?

Varikosel daha çok kısırlık şikayetiyle başvuran hastaların doktor muayenesi sırasında teşhis edilir.

Varikoseli olan hastalar aşağıdaki. şikayetler ile başvurabilirler.

  • Kısırlık

  • Testis ağrısı

  • Testislerin etrafında düzensiz solucan benzeri varisleşmiş damarlar

  • Testis kıvamında yumuşama ve boyutunda küçülme

Varikosel tedavisinde en etkili çözüm mikroskopik cerrahi yöntemledir. Doğru hasta seçiminden sonra; mikroskop eşliğinde 8-10 kat büyütme kullanılarak kasık bölgesine yapılan kesiden varisleşmiş toplardamarlar bağlanıp kesilerek ameliyat gerçekleştirilmektedir. Tecrübeli ellerde testis atardamarları ve lenf damarları korunarak yapılan cerrahiler sonrasında nüks ve komplikasyon (hidrosel, testis atrofisi) oranları oldukça düşük seyretmektedir. Ancak mikroskop kullanılmadan yapılan cerrahilerde veya cerrahi dışı tedavi yöntemlerinde nüks ve komplikasyon oranları daha yüksek, bu nedenle başarı oranları nispeten daha düşük olabilmektedir.

Bu nedenle Avrupa Üroloji Derneği tarafından varikosel tedavisinde mikroskopik cerrahi yöntemlerin uygulanması önerilmektedir. 
Cerrahi tedaviden sonra hastalar genellikle aynı gün taburcu olur ya da bir gün hastanede kalmaktadır.  3. ve 10. gün iyileşmenin kontrolü için çağrılmaktadır. Hastalara dört hafta cinsel ilişkiden  uzak durmaları önerilir.

Varikosel ameliyatının başarısı nedir?

Devamını oku

 

YASAL UYARI : 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca tüm haklarımız saklıdır. Sitemizde yayınlanan tüm içerikler , alıntı yapılan sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir. Bu kurala uymayanlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.

bottom of page