top of page
8.jpg

Böbrek kisti tedavisi nedir ?

Böbrek kisti kapalı tedavi protokoleri.

Laparoskopi ve robot ile böbrek kisti tedavisi.

 

Geleneksel açık cerrahinin aksine laparoskopik yöntemle böbrek kistinin çıkarılması işlemi için 1 cm ve daha küçük 3 adet ciltten kesi gerekir. Cerrah bu kesilerin içinden cerrahi teleskop (küçük bir kamera) ve cerrahi enstrümanlar geçirerek ameliyatı yapar ve kisti çıkarır. İşlem sırasında 10 kat büyütülerek elde edilen görüntüler yardımıyla kist içinde ve etrafındaki kanser olma riski taşıyan dokularda net olarak görülür. Kist sıvısı kontrollü bir şekilde alınır, beraberinde kist duvarı çıkartılarak ameliyat sırasında patolojik olarak değerlendirmek üzere gönderilir. Kanser lehine patoloji gelirse, böbreğe kansere yönelik ameliyat yapılır. Böbreğin kanserli kısımları ya da böbreğin tamamı alınır. Hastaların çoğu ameliyattan sonraki 1 gün içinde evine geri döner. Hastaların ameliyattan sonra bir hafta süreyle istirahat ihtiyacı olur. Yapması gerekenler hakkında bilgilendirilir.

 

ROBOT YARDIMLI BÖBREK KİST AMELİYATI

Geleneksel açık cerrahinin aksine laparoskopik yöntemde olduğu gibi robotik yöntemde de böbrek kistinin çıkarılması işlemi için 1 cm ve daha küçük 3 adet ciltten kesi gerekir. Cerrah bu kesilerin içinden cerahi teleskop (küçük bir kamera) ve robot kolu girişli enstrümanlar yerleştirerek ameliyatı yapar ve kisti çıkarır. İşlem sırasında 10 kat büyütülerek elde edilen görüntüler yardımıyla kist içinde ve etrafındaki kanser olma riski taşıyan dokularda net olarak görülür. Kist sıvısı kontrollü bir şekilde alınır, beraberinde kist duvarı çıkartılarak ameliyat sırasında patolojik olarak değerlendirmek üzere gönderilir. Kanser lehine patoloji gelirse, böbreğe kansere yönelik ameliyat yapılır. Böbreğin kanserli kısımları ya da böbreğin tamamı alınır. Hastaların çoğu ameliyattan sonraki 1 gün içinde evine geri döner. Hastaların ameliyattan sonra bir hafta süreyle istirahat ihtiyacı olur. Yapması gerekenler hakkında bilgilendirilir.

 

Kist operasyonu sırasında kanama olası bir problemdir, ancak deneyimli birimlerde kanama ya bağlı herhangi bir komplikasyon olasılığı zayıftır. Kistin tekrarlaması nadir de olsa mümkündür, deneyimli kliniklerde marsupilizasyon penceresinin içerisine yağ yerleştirilmesi işlemi yapılır.

Robotik Laparoskopik Cerrahi!
bottom of page