top of page

Doku onarıcı tıp Ürolojide yeni umut - kronik yara tedavisi, otoimmün hastalıkların tedavisi, ve birçok hastalıkta kullanım potansiyeline sahiptir 

Yağ dokusu önemli bir kök hücre kaynağı olarak onarıcı tıpta son yıllarda kullanılmaya başlanmıştır. Bir çok cerrahi dalında yağ dokusundan elde edilmiş mezenkimal kök hücreler gittikçe önem kazanmaya ve hayvan deneyleri klinik deneyleri yapılmaya başlanmıştır. Bu kök hücreler uygulandıkları doku üzerinde onarıcı ve yenileyici etkiye sahiptir.

Yağ dokusunun çeşitli kimyasallarla yıkımı sonucunda elde edilen stromal vasküler fraksiyon yoğun kök hücre içermesi nedeniyle sertleşme problemi ve ürolojinin birçok hastalığında rejeneratif amaçla birçok endikasyonla kullanım potansiyeline sahiptir.

Kök hücrenin özellikleri farklılaşmayı tetikleyici, besleyici (trofik), immünite düzenleyici (çeşitli değişikliklere bir bağışıklık yanıtı), hasarlı dokuyu anahtar-kilit gibi bulma ve  onarma yeteneği vardır. 

Sertleşme probleminde kök hücre tedavisi investigational çalışma aşamasındadır ve taze uygulamalar etik kurul, kültür uygulamaları özel izinler ve gerekli kurumlara bildirimle yapılmaktadır.

Erectile Dysfunction: AUA Guideline (2018)

Published 2018

The purpose of this guideline is to provide a clinical strategy for the diagnosis and treatment of erectile dysfunction (ED).

-For men with ED, low-intensity extracorporeal shock wave therapy (ESWT) should be considered investigational. (Conditional Recommendation; Evidence Level: Grade C)

-For men with ED, intracavernosal stem cell therapy should be considered investigational: (Conditional Recommendation; Evidence Level: Grade C)

-For men with ED, platelet-rich plasma (PRP) therapy should be considered experimental. (Expert Opinion)

.

Stem Cells (Kök hücre) medikal yayınlar ve akedemik bildiriler doğrultusunda güncellenen sağlık sitesidir. Klinik çalışma-Meta analizler esas alınarak düzenlenmiş tıp metinlerinin hastanın anlayabileceği şekilde sunumu amaçlanmıştır.
Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir. Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz. Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları kabul etmiş sayılırlar.

bottom of page