top of page

Sertleşme probleminde - rejeneratif tıp Kök hücre, PRP, PRFM (trombosit açısından zengin fibrin matriks) uygulamasında yeni doku gelişmesi amaçlanır. 

İşlem nasıl yapılır

Kişiden alınan 54cc miktardaki kanın özel bir tüpe konularak bir dizi işlemden geçirildikten sonra elde edilen trombositten zengin plazma (PRP=platelet rich plasma) ve  büyüme faktörleri (PDGF, VEGF, TGF- α ve TGF- β), yine aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilmesi şeklinde uygulanmaktadır. Vücudun diğer yerlerine yapılan enjeksiyonlardan tamamen farklıdır. İşlemin başarıya ulaşması için özel iğne ve özel cihazlar kullanılır. 
Priapus Shot®  (P-Shot®) işlemin ABD’deki popülerize olmuş adıdır. İşlemin başarıya ulaşması için işlem öncesi  bir dizi araştırma gereklidir.   

Trombosit denilen kan hücreleri, vücudumuzdaki hasarlı dokuların onarımı ve doğal haline dönüşmelerini sağlamak için gerekli “büyüme faktörlerini” yapısında barındırmaktadır. Eğer dokularımızda herhangi bir hasar olursa bu kan hücreleri, hasarlı dokuya gelerek onarım sürecini başlatırlar. PRP tedavisinde ise normal şartlar altında toplanan trombositlerden daha çok miktarda hücrenin hasarlı dokuda birikmektedir ve böylece onarım süreci hızlı ve güçlü bir şekilde başlamış olur. PRP yöntemi cilt gençleştirme, yara iyileşmesi, saç dökülmeleri ve sivilce izi tedavilerinde de kullanılmaktadır. Tedavi için hastadan yaklaşık 54cc kan alınır. Özel bir tüpte santrifüj edilir. Bu işlem sonucu plazma içinde normalden daha fazla miktarda trombosit birikmiş olur. Elde edilen yaklaşık 6 cc tombositten zenginleştirilmiş bu plazma, aynı kişiye enjeksiyon yoluyla verilir. Kişinin kendi kan ürünü kullanıldığı için herhangi bir alerjik reaksiyon görülmez. Uygulama 4-8 hafta arayla 3-6 seans yapılmaktadır.  

Sertleşme problemi tedavisi amaçlanır

Bu işlem penis büyütme tedavisi, penis büyüklüğünü arttırmak değil, cinsel hisleri arttırmak ve sertleşmeyi iyileştirmek, daha iyi bir cinsel yaşam sürmesine yol açmaktadır. Bunun dışında, erkekler arasında aslında oldukça yaygın olan bir problem olan sertleşme sorununu tedavi etmek için de kullanılabilir.

bottom of page