top of page

Prostat Kanseri Rehabilitasyon Merkezi ( Ereksiyon ve İdrar Kaçırma Problemi) - Türkiye'de bu yıl 25.000 'nin üzerinde erkek prostat kanseri teşhisi alacak ve hepsi bir sonraki adımda ne yapılacağına dair zor bir kararla karşı karşıya kalacak. biopsisinden 3-6 hafta sonradır.

Türkiye'de bu yıl 25.000 'nin üzerinde erkek prostat kanseri teşhisi alacak ve hepsi bir sonraki adımda ne yapılacağına dair zor bir kararla karşı karşıya kalacak. Bazı erkekler tedaviyi ertelemeyi seçecektir. Bazıları radyasyon tedavisi almaya ya da birçok erkek radikal prostat ameliyatı geçirerek "hepsini çıkarmayı" tercih edecektir.

 

Bu iki tedavi de10 yıldan fazla yaşam beklentisi olan ve hala prostatın kendisiyle sınırlı olan agresif görünümlü kanserleri olan erkekler için özellikle iyi bir seçimdir.

 

Sinir koruyucu robotik prostat kanseri operasyon da geçirilse; sertleşmenin kaybolması % 70 hastada görülmektedir. Cerrahiden önce normal ereksiyonu olan 65 yaş altı hastalarda bile cerrahi sonrası normal sertleşmeyi sağlama %25 civarındadır. Ameliyattan sonra cinsel ilişki için tatmin edici ereksiyonları geri kazanmada başarısızlık söz konusu olmaktadır. 

 

Rehabilitasyonda seçilebilecek başlıca yollar ; psikocinsel tedavi, fosfodiesteraz 5 inhibitörleri (PDE5İ), intrakavernöz vazoaktif ajan enjeksiyonu (PGE1), vakum cihazları ve penil protezdir. Ayrıca klinik araştırmalar kapsamına giren kök hücre uygulamalar da gerekli izinlerin alındığı merkezlerde denenebilir.  

 

Merkezimizdeki penis rehabilitasyonu bu hastalarımıza yardımcı olmak için vardır.

 

bottom of page